Ey Dêrsimê
Êy Dêrsimê, êy Dêrsimê
Çi halê me heya niha
Dujminê me, bavkujê me
Runiştîye mala me da
Em kar dikin, xebat dikin
Tiştek tune mala me da
Êy Dêrsimê, êy Dêrsimê!
Êy Dêrsimê, êy Dêrsimê
Çi halê ew he ye niha
Kanî Cemo? Kanî Memo?
Civîn heye Gundê me da
Kanî Tifing?
Xençera şeng
Çima nîne destên we da?....


AŞKIN DİVANESİ
Aşkın divanesiyim yar yar düştüm yollara
Merhametin yokmudur yar halım sorasın
Zari zari ağlar yanar söylerim
Hiç insafın yokmudur yar beni sorasın
Merhametin yokmudur yar halım sorasın
Aşkın bazarında yar yar yükümü tuttum
Cömertler şahınada halim arz ettim
Derdi bildirmeye yar yar yoktur takatım
Merhametin yokmudur yar beni sorasın
Hiç insafın yokmudur beni sorasın


Diğer Şarkı Sözleri
 

 

DUYURU

Ali BARAN

1 Ağustos 2009 Munzur Festivalinde ( www.tunceli.bel.tr )

2 Ağustos 2009  Yayladere / Sülbüs Festivalinde ( www.yayladere.org )

 
Ali Baran Ziyaretçi Defteri
Ali Baran Ziyaretçi Defteri
Yeni Mesajınızı Ekleyiniz Yeni Mesajınızı Ekleyiniz
point3.gif şimdiye kadar : 196  Sayfa: 10

yayladereli, istanbul, 29.12.2009 (Mesajı) Cumartesi, 16. Ekim 2010 16:13 Cumartesi, 16. Ekim 2010 16:13 #196

.
ali baba senin türkülerini çok dinledim ama ilk defa seni canlı olarak sülbüs festivalinde dinledim ve çok beğendim ali baba iyiki varsın
deste te rawusiye
Eintrag durch Webmaster editiert: 16.10.2010


başa dön
halis (Mesajı) Cumartesi, 16. Ekim 2010 16:06 Cumartesi, 16. Ekim 2010 16:06 #195

ben bu büyük sanatçının karşısında saygıyla eğiliyorum öyle içten öyle duygulu ve hisederek söylüyorki ne zaman onu dinlesem söylediği parçasıyla bütünleşiyorum beni olduğum yerden alıp götürüyor iyiki varsınız ve hep var olun bizler hep sizinleyiz

başa dön
Baran (Mesajı) Cumartesi, 04. Eylül 2010 09:58 Cumartesi, 04. Eylül 2010 09:58 #194
E-Mail Adresiniz:
29 Temmuz 2010 tarihinde Hozat İlçesi’ne bağlı Bargeni Köyü’nde düzenlenecek anmada, Halk Ozanı Mahmut Baran’ı anlatan sunumlar yapılacak.
BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis ile Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak’ın da katılacağı anma etkinliğinde Mahmut Baran’ın çocukları Aziz, Ali, Vedat, Nihat ve Suat Baran tarafından dinleti verilecek.
Misafir sanatçıların da katılacağı anma sinevizyon gösterimi ile sona erecek.
Bu haber toplam 539 defa okunmuşturMahmut Baran'ın çığlığı Dersim'den yükselecek
İSTANBUL -

Dersim’in en önemli ozanlarından Mahmut Baran'ın çığlığı yeniden Munzur dağlarına yankılanıyor. 29 Temmuz'da çok sayıda sanatçının katılımıyla ilk kez ünlü ozan için festival düzenlenecek.

1938'deki Dersim katliamına, henüz 16 yaşındayken ailesinden 23 kadın ve erkeğin samanlığa konulup yakılmasına tanıklık etti. Bundan sonra bu vahşeti hep ağıtlarında dile getirdi

1975 yılında Elazığ'da bir etkinlikte şarkı söylemek üzere yola çıkan Mahmut Baran Keban barajına düşmüş ve boğularak hayatını kaybetmişti.

Mahmut Baran'ın şarkılarını bugünlere taşıyan oğlu Ali Baran oldu. 1980 faşist darbesi sonrası sürgün olarak gittiği Almanya'dan babasının eserlerini duyuran Baran, Hozat'ın Bargeni köyünde babasının mezar taşının önüne bir de heykel dikti.

Oğul Baran şimdi, 29 Temmuz'da BDP Dersim Milletvekili Şerafettin Halis, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak ve çok sayıda sanatçının da katılımıyla ilk kez babası için bir festival düzenleyecek.

TRT'DEN 'TÜRKÇE ÖĞREN' UYARISI

Babasının aynı zamanda bir tütün kaçakçısı olduğunu söyleyen Ali Baran babasının hikayesini şöyle anlattı: ‘’Evimizde hem anadilimiz olan Kürtçe hem de Zazaca ve Türkçe şarkılar çalınırdı. Babam tütün kaçakçılığı yaptığı için eve her zaman gelemiyordu. Geldiği zamanlarda da benimle oturup dertleşir ve bir dilin bir insan olduğunu söylerdi. Dilin yaşatılmasının çok önemli olduğunu sürekli tekrarlardı. O yüzden Kürtçe dili üzerindeki yasak onu çok üzerdi. Ancak farklı kimliklere olan bu tahammülsüzlük, onu halkına daha da yakınlaştırmıştı ve gelen kaset tekliflerini hepsini reddetti.

Babam 1964 yıllarında sanatçı olarak Ankara’da TRT'de bir müzik programına konuk olarak katılmıştı. Türkçesi iyi olmadığı için, 'Senin diksiyonun kötü. Türkçe öğrenmen lazım' dediklerinde tüm ipler kopmuştu. Babam bu gelişmelerden sonra beni yanına alarak, Almanya’ya işçi olarak çalışmaya gitmişti."

1980 darbesinden bir yıl önce Almanya'ya göç eden Ali Baran, 1981'de vatandaşlıktan çıkartıldığını, ülkeye de ancak 20 sene sonra Alman vatandaşı olarak ayak basabildiğini söylüyor.

Ali Baran, sürgünde kaldığı süre içerisinde babasının kendisine öğrettiği şarkıları ve beyitleri bir gün yeniden Hozat'taki gençlere taşımayı hedeflediğini ve bunu da şimdi yerine getirdiğini anlatıyor: "Babamın tek isteği kılamlarının ve beyitlerinin yaşatılmasıydı. Ben de bu görevi üstlenerek yüzlerce albüm çıkarttım ve hemen hemen tüm dünyaya babamın ve halkımın ağıtlarını taşıdım."

29 Temmuz'da Hozat'ta babasının mezarı başında festival havasında bir anma etkinliği düzenleyeceklerini söyleyen Baran, "Ben Dersim katliamını babamın ağıtlarından öğrendim. Kadınların nasıl karınlarının yarıldığını, çoluk çocuk nasıl diri diri yakıldıklarını anlattı. Bizim aileden de 23 kişiyi samanlara koyarak yakmışlar. O yüzden babam bize orada diri diri yanan akrabalarımızın isimlerini vermiştir. Babamın söylediği ağıtlardan ben küçük çocukları bile nasıl süngüye taktıklarını ve nasıl sürülerin talan edildiğini, evlerin nasıl yakıldığını öğreniyorum. Hatta oradaki Pir'in evinde bulunan Kuran-ı Kerim'leri bile yakmışlar. Bu nedenle babamın eserleri bir tarih anlamı içeriyor. Bunun yok olmasını engellemek tabii ki benim görevim" diyor.
ANF NEWS AGENCY
Mahmut Baran'ın çığlığı Munzur'dan yükselecek

Dersim Katliamı'nda ailesinin diri diri yakılmasına tanıklık eden ve 1975'te Keban Barajı'na düşerek yaşamını yitiren Dersim'in en önemli ozanlarından Mahmut Baran'ın çığlığı, yeniden Munzur dağlarında yankılanıyor. 29 Temmuz'da çok sayıda sanatçının katılımıyla ozan için festival düzenlenecek.

Mahmut Baran'ın çığlığı Dersim'den yükselecek!

1938'deki Dersim Katliamı'na, henüz 16 yaşındayken ailesinden 23 kadın ve erkeğin samanlığa konulup yakılmasına tanıklık etti. Bundan sonra bu vahşeti hep ağıtlarında dile getirdi. 1975 yılında Elazığ'da bir etkinlikte şarkı söylemek üzere yola çıkan Mahmut Baran Keban barajına düşmüş ve boğularak hayatını kaybetmişti. Mahmut Baran'ın şarkılarını bugünlere taşıyan oğlu Ali Baran oldu. 1980 faşist darbesi sonrası sürgün olarak gittiği Almanya'dan babasının eserlerini duyuran Baran, Hozat'ın Bargeni köyünde babasının mezar taşının önüne bir de heykel dikti. Oğul Baran şimdi, 29 Temmuz'da BDP Dersim Milletvekili Şerafettin Halis, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak ve çok sayıda sanatçının da katılımıyla ilk kez babası için bir festival düzenleyecek.

Babasının hayatını tütün alıp satmakla kazandığını söyleyen Ali Baran, babasının hikayesini şöyle anlattı: 'Evimizde hem anadilimiz olan Kürtçe hem de Zazaca ve Türkçe şarkılar çalınırdı. Dilin yaşatılmasının çok önemli olduğunu sürekli tekrarlardı. O yüzden Kürtçe dili üzerindeki yasak onu çok üzerdi. Ancak farklı kimliklere olan bu tahammülsüzlük, onu halkına daha da yakınlaştırmıştı ve gelen kaset tekliflerinin hepsini reddetti. Babam 1964 yıllarında sanatçı olarak Ankara'da TRT'de bir müzik programına konuk olarak katılmıştı. Türkçesi iyi olmadığı için, 'Senin diksiyonun kötü. Türkçe öğrenmen lazım' dediklerinde tüm ipler kopmuştu. Babam bu gelişmelerden sonra Almanya'ya işçi olarak çalışmaya gitmişti.' 1980 darbesinden bir yıl önce Almanya'ya göç eden Ali Baran, 1981'de vatandaşlıktan çıkartıldığını, ülkeye de ancak 20 sene sonra Alman vatandaşı olarak ayak basabildiğini söylüyor.

Ali Baran, sürgünde kaldığı süre içerisinde babasının kendisine öğrettiği şarkıları ve beyitleri bir gün yeniden Hozat'taki gençlere taşımayı hedeflediğini ve bunu da şimdi yerine getirdiğini anlatıyor: 'Babamın tek isteği kılamlarının ve beyitlerinin yaşatılmasıydı. Ben de bu görevi üstlenerek birçok albüm çıkarttım ve dünyaya babamın ve halkımın ağıtlarını taşımaya çalıştım.'

29 Temmuz'da Hozat'ta babasının mezarı başında festival havasında bir anma etkinliği düzenleyeceklerini söyleyen Baran, 'Ben Dersim Katliamı'nı babamın ağıtlarından öğrendim. Kadınların nasıl karınlarının yarıldığını, çoluk çocuk nasıl diri diri yakıldıklarını anlattı. Bizim aileden de 23 kişiyi samanlığa koyarak yakmışlar. O yüzden babam bize orada diri diri yanan akrabalarımızın isimlerini vermiştir. Babamın söylediği ağıtlardan ben küçük çocukları bile nasıl süngüye taktıklarını ve nasıl sürülerin talan edildiğini, evlerin nasıl yakıldığını öğreniyorum. Hatta oradaki Pir'in evinde bulunan Kuran-ı Kerim'leri bile yakmışlar. Bu nedenle babamın eserleri bir tarihi anlam içeriyor. Bunun yok olmasını engellemek tabii ki benim görevim' diyor.

ANF - İSTANBUL
DERSİM’İN EN ÖNEMLİ OZANLARINDAN MAHMUT BARAN’IN OĞLU ALİ BARAN: BABAMIN AĞITLARI DERSİM’DEN TEKRAR YÜKSELECEK
14:08 20 Temmuz 2010

ZEYNEP KURAY
1938 Dersim Katliamı’na henüz 16 yaşındayken ailesinden 23 kişinin bir samanlığa koyulup yakılarak katledildiğine tanık olan Mahmut Baran dönemin vahşetini ağıtlarında dile getirmişti. Kürtçe dili üzerine gelen yasak yüzünden stüdyolardan gelen kaset tekliflerini reddederek ağıt ve türkülerini düğünlerde, eğlencelerde Anadolu yöresine halklara taşımayı tercih etti.
1975 yılında Dersim’de yapılan barajlardan Keban Barajı’nda boğularak hayatını kaybeden babası Mahmut Baran’ın türkü ve kılamları ise 1975’ten beri oğlu Ali Baran tarafından günümüze taşınıyor. 80 darbesinin getirdiği baskı ve zulüm politikaları sonucunda Almanya’da öğrenci olarak bulunan Ali Baran vatandaşlıktan çıkarılınca sürgün hayatı başlıyor. Almanya’da babasının kılam ve deyişlerini tüm dünyaya duyurmak için mücadelesini sürdürüyor.
Ve Ali Baran, Dersim Hozat Bargeni köyünde babası için 35 yıl sonra bir Anıt mezar yaptırıyor. 29 Temmuz tarihinde BDP Dersim Milletvekillisi Şerefettin Halis, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin ve birçok sanatçının da katılımıyla ilk kez bir anma etkinliği yaparak Dersim halk ozanı Mahmut Baran’ın sesini yeniden yükseltmeye hazırlanıyor.

‘HEM ÖĞRETMENİM HEM CAN DOSTUMDU’
10 çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olduğunu belirten Ali Baran, kardeşlerinden çok kendisinin babası Mahmut Baran’ın kılam ve türkülerinden etkilendiğini söylüyor. Bugünkü tüm birikimlerine babasının öğretisi sayesinde kavuştuğunu ifade ederek, “Babam olmasaydı bugün Ali Baran da olmazdı. Babam bir çeşme ise ben onu deryaya taşıyan bir nehirim” diye ifade ederek sözlerine başladı. Babasını herkesin tanıdığını ve çok sevdiğini ifade eden Baran, yardımseverliğiyle tüm insanlığı kucaklayan özel insanlardan biri olduğunu anlattı.
Baran, “Bana her şeyi o öğretti. O kadar anlayışlı, otoriteden uzak, alçakgönüllü bir insandı ki hem öğretmenim hem de can dostumdu” dedi.
Çok dili bir aile olduklarını belirterek sözlerini sürdüren Baran, “Evimizde her an hem anadilimiz olan Kurmaci hem de Kirmanckî ve Türkçe türküler yükselirdi. Babam biz çocuklarıyla oturup dertleşirdi. Bize hep her dilin bir insan olduğunu söylerdi ve dilin yaşatılmasının çok önemli olduğunu vurgulardı. 1938’deki Dersim Katliamı kılam ve yaşantısına da yansımıştı. 1964 yıllarında sanatçı olarak Ankara’da TRT’de bir müzik programında misafir konuk olarak katılır ama Türkçesi iyi olmadığı için ‘Senin diksiyonun kötü. Türkçe öğrenmen lazım’ derler. Böylece TRT ile tüm bağı kopar. Bir yıl sonra da 1965’te Almanya’ya işçi olarak çalışmaya gider” diye anlatıyor. Ali Baran kendisinin de yasakçı zihniyet yüzünden 1980 darbesinden bir yıl önce Almanya’ya göç etmek zorunda bırakıldığını ve 1981’de vatandaşlıktan çıkartıldığını dile getiriyor.
Baran, Dersim’e ancak 20 sene sonra Alman vatandaşı olarak ayak basabildiğini aktarıyor. Avrupa’da sürgünde kaldığı süre içersinde babasının kendisine aktardığı kılam ve beyitlerin bir gün yeniden Hozat’taki genç kuşaklara taşımak üzere tüm dünyaya duyurmak için çalışmalar başlattığını anlatan Baran, “Babamın tek isteği kılamlarının ve beyitlerinin yaşatılmasıydı. Ben bu görevi üstelenerek şimdiye kadar 10 albüm çıkarıp, Amerika’dan Kanada’ya Avustralya’dan Rusya’ya yani tüm dünyaya babamın ve halkımın ağıtlarını taşıdım” diyor.
‘TARİHE SAHİP ÇIKMAK LAZIM’
29 Temmuz’da Hozat’ta bir ilke imza atarak babasının mezar başında festival havasında bir anma etkinliği düzenleyeceklerini belirten Ali Baran, orada kendisi gibi kardeşleriyle birlikte babasının ağıtlarını, türkülerini, kılamlarını halk ile buluşturacaklarını söylüyor. Kürt tarihin hiç yazılmadığını dengbêjlerin bu tarihi kılamlarıyla bugünlere taşıdığını belirterek sözlerini sürdüren Baran, “Ben Dersim 1938 katliamını, yaşanan tüm vahşeti babamın türkülerinden öğrendim. Bu bir tarihin yok edilmesidir. Bunun yok olmasını engellemek, günümüze taşımak tabii ki her insanın görevidir. Eğer Mahmut Baran Dersim için bir ozan ve bir değerse en başta ben oğlu olarak hepimiz o değere sahip ıkmamız lazım. Ve bu da bu tarihi gençlere armağan etmekle başlar” diyor.
Mahmut Baran'ın çığlığı Dersim'den yükselecek!
İSTANBUL - Dersim’in en önemli ozanlarından Mahmut Baran'ın çığlığı yeniden Munzur dağlarına yankılanıyor. 29 Temmuz'da çok sayıda sanatçının katılımıyla ilk kez ünlü ozan için festival düzenlenecek.

1938'deki Dersim katliamına, henüz 16 yaşındayken ailesinden 23 kadın ve erkeğin samanlığa konulup yakılmasına tanıklık etti. Bundan sonra bu vahşeti hep ağıtlarında dile getirdi

1975 yılında Elazığ'da bir etkinlikte şarkı söylemek üzere yola çıkan Mahmut Baran Keban barajına düşmüş ve boğularak hayatını kaybetmişti.

Mahmut Baran'ın şarkılarını bugünlere taşıyan oğlu Ali Baran oldu. 1980 faşist darbesi sonrası sürgün olarak gittiği Almanya'dan babasının eserlerini duyuran Baran, Hozat'ın Bargeni köyünde babasının mezar taşının önüne bir de heykel dikti.

Oğul Baran şimdi, 29 Temmuz'da BDP Dersim Milletvekili Şerafettin Halis, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak ve çok sayıda sanatçının da katılımıyla ilk kez babası için bir festival düzenleyecek.

TRT'DEN 'TÜRKÇE ÖĞREN' UYARISI

Babasının aynı zamanda bir tütün kaçakçısı olduğunu söyleyen Ali Baran babasının hikayesini şöyle anlattı: ‘’Evimizde hem anadilimiz olan Kürtçe hem de Zazaca ve Türkçe şarkılar çalınırdı. Babam tütün kaçakçılığı yaptığı için eve her zaman gelemiyordu. Geldiği zamanlarda da benimle oturup dertleşir ve bir dilin bir insan olduğunu söylerdi. Dilin yaşatılmasının çok önemli olduğunu sürekli tekrarlardı. O yüzden Kürtçe dili üzerindeki yasak onu çok üzerdi. Ancak farklı kimliklere olan bu tahammülsüzlük, onu halkına daha da yakınlaştırmıştı ve gelen kaset tekliflerini hepsini reddetti.

Babam 1964 yıllarında sanatçı olarak Ankara’da TRT'de bir müzik programına konuk olarak katılmıştı. Türkçesi iyi olmadığı için, 'Senin diksiyonun kötü. Türkçe öğrenmen lazım' dediklerinde tüm ipler kopmuştu. Babam bu gelişmelerden sonra beni yanına alarak, Almanya’ya işçi olarak çalışmaya gitmişti."

1980 darbesinden bir yıl önce Almanya'ya göç eden Ali Baran, 1981'de vatandaşlıktan çıkartıldığını, ülkeye de ancak 20 sene sonra Alman vatandaşı olarak ayak basabildiğini söylüyor.

Ali Baran, sürgünde kaldığı süre içerisinde babasının kendisine öğrettiği şarkıları ve beyitleri bir gün yeniden Hozat'taki gençlere taşımayı hedeflediğini ve bunu da şimdi yerine getirdiğini anlatıyor: "Babamın tek isteği kılamlarının ve beyitlerinin yaşatılmasıydı. Ben de bu görevi üstlenerek yüzlerce albüm çıkarttım ve hemen hemen tüm dünyaya babamın ve halkımın ağıtlarını taşıdım."

29 Temmuz'da Hozat'ta babasının mezarı başında festival havasında bir anma etkinliği düzenleyeceklerini söyleyen Baran, "Ben Dersim katliamını babamın ağıtlarından öğrendim. Kadınların nasıl karınlarının yarıldığını, çoluk çocuk nasıl diri diri yakıldıklarını anlattı. Bizim aileden de 23 kişiyi samanlara koyarak yakmışlar. O yüzden babam bize orada diri diri yanan akrabalarımızın isimlerini vermiştir. Babamın söylediği ağıtlardan ben küçük çocukları bile nasıl süngüye taktıklarını ve nasıl sürülerin talan edildiğini, evlerin nasıl yakıldığını öğreniyorum. Hatta oradaki Pir'in evinde bulunan Kuran-ı Kerim'leri bile yakmışlar. Bu nedenle babamın eserleri bir tarih anlamı içeriyor. Bunun yok olmasını engellemek tabii ki benim görevim" diyor.Mahmut Baran'ın çığlığı Dersim'den yükselecek!
Pazar, 18. Temmuz 2010


1938'deki Dersim katliamına, henüz 16 yaşındayken ailesinden 23 kadın ve erkeğin samanlığa konulup yakılmasına tanıklık etti. Bundan sonra bu vahşeti hep ağıtlarında dile getirdi.
İSTANBUL - Dersim’in en önemli ozanlarından Mahmut Baran'ın çığlığı yeniden Munzur dağlarına yankılanıyor. 29 Temmuz'da çok sayıda sanatçının katılımıyla ilk kez ünlü ozan için festival düzenlenecek.
1938'deki Dersim katliamına, henüz 16 yaşındayken ailesinden 23 kadın ve erkeğin samanlığa konulup yakılmasına tanıklık etti. Bundan sonra bu vahşeti hep ağıtlarında dile getirdi
1975 yılında Elazığ'da bir etkinlikte şarkı söylemek üzere yola çıkan Mahmut Baran Keban barajına düşmüş ve boğularak hayatını kaybetmişti.
Mahmut Baran'ın şarkılarını bugünlere taşıyan oğlu Ali Baran oldu. 1980 faşist darbesi sonrası sürgün olarak gittiği Almanya'dan babasının eserlerini duyuran Baran, Hozat'ın Bargeni köyünde babasının mezar taşının önüne bir de heykel dikti.
Oğul Baran şimdi, 29 Temmuz'da BDP Dersim Milletvekili Şerafettin Halis, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak ve çok sayıda sanatçının da katılımıyla ilk kez babası için bir festival düzenleyecek.
TRT'DEN 'TÜRKÇE ÖĞREN' UYARISI
Babasının aynı zamanda bir tütün kaçakçısı olduğunu söyleyen Ali Baran babasının hikayesini şöyle anlattı: ‘’Evimizde hem anadilimiz olan Kürtçe hem de Zazaca ve Türkçe şarkılar çalınırdı. Babam tütün kaçakçılığı yaptığı için eve her zaman gelemiyordu. Geldiği zamanlarda da benimle oturup dertleşir ve bir dilin bir insan olduğunu söylerdi. Dilin yaşatılmasının çok önemli olduğunu sürekli tekrarlardı. O yüzden Kürtçe dili üzerindeki yasak onu çok üzerdi. Ancak farklı kimliklere olan bu tahammülsüzlük, onu halkına daha da yakınlaştırmıştı ve gelen kaset tekliflerini hepsini reddetti.
Babam 1964 yıllarında sanatçı olarak Ankara’da TRT'de bir müzik programına konuk olarak katılmıştı. Türkçesi iyi olmadığı için, 'Senin diksiyonun kötü. Türkçe öğrenmen lazım' dediklerinde tüm ipler kopmuştu. Babam bu gelişmelerden sonra beni yanına alarak, Almanya’ya işçi olarak çalışmaya gitmişti."
1980 darbesinden bir yıl önce Almanya'ya göç eden Ali Baran, 1981'de vatandaşlıktan çıkartıldığını, ülkeye de ancak 20 sene sonra Alman vatandaşı olarak ayak basabildiğini söylüyor.
Ali Baran, sürgünde kaldığı süre içerisinde babasının kendisine öğrettiği şarkıları ve beyitleri bir gün yeniden Hozat'taki gençlere taşımayı hedeflediğini ve bunu da şimdi yerine getirdiğini anlatıyor: "Babamın tek isteği kılamlarının ve beyitlerinin yaşatılmasıydı. Ben de bu görevi üstlenerek yüzlerce albüm çıkarttım ve hemen hemen tüm dünyaya babamın ve halkımın ağıtlarını taşıdım."
29 Temmuz'da Hozat'ta babasının mezarı başında festival havasında bir anma etkinliği düzenleyeceklerini söyleyen Baran, "Ben Dersim katliamını babamın ağıtlarından öğrendim. Kadınların nasıl karınlarının yarıldığını, çoluk çocuk nasıl diri diri yakıldıklarını anlattı. Bizim aileden de 23 kişiyi samanlara koyarak yakmışlar. O yüzden babam bize orada diri diri yanan akrabalarımızın isimlerini vermiştir. Babamın söylediği ağıtlardan ben küçük çocukları bile nasıl süngüye taktıklarını ve nasıl sürülerin talan edildiğini, evlerin nasıl yakıldığını öğreniyorum. Hatta oradaki Pir'in evinde bulunan Kuran-ı Kerim'leri bile yakmışlar. Bu nedenle babamın eserleri bir tarih anlamı içeriyor. Bunun yok olmasını engellemek tabii ki benim görevim" diyor. ANF
NWD / Ffm


Ozan Mahmut Baran`a anıt mezar yapılacak

DERSİM Katliamı sırasında 16 yaşında olan ve ailesinden 23 kişi bir samanlığa doldurularak yakılan Mahmut ...
DERSİM Katliamı sırasında 16 yaşında olan ve ailesinden 23 kişi bir samanlığa doldurularak yakılan Mahmut...
DERSİM Katliamı sırasında 16 yaşında olan ve ailesinden 23 kişi bir samanlığa doldurularak yakılan Mahmut Baran o günlerde yaşananları ve kendi acılarını türkülerle ağıtlarla dile getirdi yıllarca. 1975 yılında Keban Barajı`nda boğularak hayatını kaybeden Mahmut Baran için oğlu Ali Barantarafından bir anıt mezar yaptırılıyor şimdi.
1975`ten beri babasının türkülerini seslendirerek, bugünlere taşıyan Ali Baran, Dersim Hozat Bargeni köyünde babasının anısına 35 yıl sonra bir anıt mezar yaptırıyor. `Dersim`de ikinci 38`e hayır` sloganıyla yapılacak olan Munzur Festivalikapsamında Pertek`te 29 Temmuz`da Baran için bir anma da yapılacak. Siyasi parti temsilcilerinin, milletvekili ve belediye başkanlarının da katılacağı anma etkinliğinde bir çok santçı da bulunacak. Baran anısına ilk kez yapılacak olan anma etkinliğiyle Dersim halk ozanı Mahmut Baran`ın ezgileri bir kez daha Dersim halkıyla buluşacak. (DERSİM)Haber CumhuriyetÜnlü dengbej Mahmut Baran anılıyor

Dersim bölgesinin tanınmış dengbej ve halk ozanı Mahmut Baran, ölümünün 35. yılında doğum yeri olan Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Karabakır (Bargeni) köyünde düzenlenen etkinlikle anılıyor.
29 Temmuz 2010 günü köyünde yapılacak anma etkinliğinde Mahmut Baran’ı anlatan belgeselin gösterimi yapılacak ve Mahmut Baran’ın deyişleri, ağıtları ve türküleri, kendisi gibi sanatçı olan çocukları Aziz, Ali, Vedat, Nihat, Suat Baran ve çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilecek. BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak ve Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin’in de katılacağı etkinlik akşam saat 19.00’da başlayacak.
Mahmut Baran, 1922’de Hozat’ta doğdu. Babası Mehmet Baran gibi küçük yaşlarda bağlama, keman ve kaval çalıp yöresinin türkülerini ve deyişlerini söylemeye başladı. Ağuiçen ocağına bağlı dede ailesinden gelen Mahmut Baran, türkülerini Türkçe, Kürtçe ve Zazaca olarak üç dilde de seslendirerek bölgesinde geniş kitlelere ulaşabilmiştir.
Kaynak: Cumhuriyet


Mahmut Baran’ın çığlığı Dersim’den yükselecek!
Bolsevik | Tem 19, 2010 | Yorumlar 0

Dersim Katliamı’nda ailesinin diri diri yakılmasına tanıklık eden ve 1975′te Keban Barajı’na düşerek yaşamını yitiren Dersim’in en önemli ozanlarından Mahmut Baran’ın çığlığı, yeniden Munzur dağlarında yankılanıyor. 29 Temmuz’da çok sayıda sanatçının katılımıyla ozan için festival düzenlenecek.
Mahmut Baran’ın çığlığı Dersim’den yükselecek!
1938′deki Dersim Katliamı’na, henüz 16 yaşındayken ailesinden 23 kadın ve erkeğin samanlığa konulup yakılmasına tanıklık etti. Bundan sonra bu vahşeti hep ağıtlarında dile getirdi. 1975 yılında Elazığ’da bir etkinlikte şarkı söylemek üzere yola çıkan Mahmut Baran Keban barajına düşmüş ve boğularak hayatını kaybetmişti. Mahmut Baran’ın şarkılarını bugünlere taşıyan oğlu Ali Baran oldu. 1980 faşist darbesi sonrası sürgün olarak gittiği Almanya’dan babasının eserlerini duyuran Baran, Hozat’ın Bargeni köyünde babasının mezar taşının önüne bir de heykel dikti. Oğul Baran şimdi, 29 Temmuz’da BDP Dersim Milletvekili Şerafettin Halis, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak ve çok sayıda sanatçının da katılımıyla ilk kez babası için bir festival düzenleyecek.
Babasının hayatını tütün alıp satmakla kazandığını söyleyen Ali Baran, babasının hikayesini şöyle anlattı: ‘Evimizde hem anadilimiz olan Kürtçe hem de Zazaca ve Türkçe şarkılar çalınırdı. Dilin yaşatılmasının çok önemli olduğunu sürekli tekrarlardı. O yüzden Kürtçe dili üzerindeki yasak onu çok üzerdi. Ancak farklı kimliklere olan bu tahammülsüzlük, onu halkına daha da yakınlaştırmıştı ve gelen kaset tekliflerinin hepsini reddetti. Babam 1964 yıllarında sanatçı olarak Ankara’da TRT’de bir müzik programına konuk olarak katılmıştı. Türkçesi iyi olmadığı için, ‘Senin diksiyonun kötü. Türkçe öğrenmen lazım’ dediklerinde tüm ipler kopmuştu. Babam bu gelişmelerden sonra Almanya’ya işçi olarak çalışmaya gitmişti.’ 1980 darbesinden bir yıl önce Almanya’ya göç eden Ali Baran, 1981′de vatandaşlıktan çıkartıldığını, ülkeye de ancak 20 sene sonra Alman vatandaşı olarak ayak basabildiğini söylüyor.
Ali Baran, sürgünde kaldığı süre içerisinde babasının kendisine öğrettiği şarkıları ve beyitleri bir gün yeniden Hozat’taki gençlere taşımayı hedeflediğini ve bunu da şimdi yerine getirdiğini anlatıyor: ‘Babamın tek isteği kılamlarının ve beyitlerinin yaşatılmasıydı. Ben de bu görevi üstlenerek birçok albüm çıkarttım ve dünyaya babamın ve halkımın ağıtlarını taşımaya çalıştım.’
29 Temmuz’da Hozat’ta babasının mezarı başında festival havasında bir anma etkinliği düzenleyeceklerini söyleyen Baran, ‘Ben Dersim Katliamı’nı babamın ağıtlarından öğrendim. Kadınların nasıl karınlarının yarıldığını, çoluk çocuk nasıl diri diri yakıldıklarını anlattı. Bizim aileden de 23 kişiyi samanlığa koyarak yakmışlar. O yüzden babam bize orada diri diri yanan akrabalarımızın isimlerini vermiştir. Babamın söylediği ağıtlardan ben küçük çocukları bile nasıl süngüye taktıklarını ve nasıl sürülerin talan edildiğini, evlerin nasıl yakıldığını öğreniyorum. Hatta oradaki Pir’in evinde bulunan Kuran-ı Kerim’leri bile yakmışlar. Bu nedenle babamın eserleri bir tarihi anlam içeriyor. Bunun yok olmasını engellemek tabii ki benim görevim’ diyor.
ANF
Son 10 gelen arama sonucu:
• mahmut baran (11)
• mamut baran (4)
• mahmut baran kimdir (3)
• mamut baranin heykeli dikildi (2)
• Mahmut baran anma etkinligi (2)
• mahmutbaran (1)
• mahmut baran dersim (1)
• MAHMUT BARAN ANMASI (1)
• Dersim\in Çığlığı (1)
• cumhuriyet gazetesi 25 temuz mahmut Baran (1)

başa dön
bertal (Mesajı) Pazar, 18. Temmuz 2010 19:23 Pazar, 18. Temmuz 2010 19:23 #193

Sevgili Baran
senden iyi haberler duyduk,cok sevindik Mahmut Baran dahada cok güzel gülecek, Anıt Mezarını yapmışsın 29.temuzda etkinlik varmış ben gelemem ama gelen arkadaşlar olacak,
seni öpüyoruz
sevgi ve hürmetler

başa dön
Tolga Kızılkan (Mesajı) Cumartesi, 05. Haziran 2010 11:07 Cumartesi, 05. Haziran 2010 11:07 #192

sagolun tşk yorumunuz için. sizi severek dinliyorum .albümlerinizi dinledim en çok dikkatimi son albümünüz çekti çok başarılı olmuş. böyle devam edin.bu arada sizleri aramızda görmek isteriz ben aslen bingöllüyüm istanbulda ikamet ediyorum aleviyim ve müzik ile uğraşıyorum küçük yaştan beri baglama gitarçalıyorum müzikle ugrasmaya gayret ediyorum .kendi kültürümüzde kendi dilimizde dilimiz döndüğünce.sizi bingöl karer kültür festivalinde görmek isteriz bu sene3.sü düzenlenleniyor bu taraflara uğrarsanız.bizleri bilgilendirirseniz seviniriz.

başa dön
suna (Mesajı) Cuma, 07. Mayıs 2010 08:51 Cuma, 07. Mayıs 2010 08:51 #191
E-Mail Adresiniz:
Arkadaşlar 6 Mayıs 2010 akşam emeginsesi olarak Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ın anma gecemizde siz emeginsesi dostlarımızıda aramamızda görmekten onur duyarız.
yayın akışımız
--yayıncı arkadaşlarımızın günün anlamına uyan eserler ve şiirler dinletilerler.
--gece tr saati ile 23 te dersimin bagrından kopup gelen değerli halk ozanımız Ali Baran canlı yayın konuğumuz olacaktır.
canlı yayına sesleri ve sözleriyle canlı yayına katılmak isteyen arkadaşlarımız yayıncı arkadaşlara iletsinler.
böyle önemli bir gecede bizleri yalnız bırakmayacağınızı umuyoruz emeginsesi dostları .
emeğinsesi yönetimi.
www.emeginsesi.com

http://www.emeginsesi.com/radyo/

başa dön
bahoz (Mesajı) Perşembe, 25. Mart 2010 06:37 Perşembe, 25. Mart 2010 06:37 #190

Sılav kekecan Newroza 2010 pırozbe
Geleme ra Aşıti.Gırtegehen ra Azadi
Ez pehesiyam Tu lı Newroza Bingoleyi Vartoye de
amade dıbi zanım
Jı tera Serkeftin

başa dön
Dewres (Mesajı) Cuma, 29. Ocak 2010 19:39 Cuma, 29. Ocak 2010 19:39 #189
E-Mail Adresiniz:
Telef ettin beni, bu nasil bir albüm cigerlerim yandi sanki az yaniyordu.
Bu nasil bir ici yanmislik Xizir senle olsun

başa dön
hüseyin (Mesajı) Cuma, 22. Ocak 2010 18:08 Cuma, 22. Ocak 2010 18:08 #188
E-Mail Adresiniz:
merhaba ali abi ne.kadar.seninle övünsek azdır demem oki sesin insanın içine işliyor yakıyor duygulanmamak aglamamak elde degil yeni kasetin süper harika olmuş agzına ve diline saglık başarıların devamını dılegiyle ağuçen hardaim yanında Hızır yardımcın olsun selam ve saygılarımla

başa dön
Eko (Mesajı) Perşembe, 21. Ocak 2010 19:04 Perşembe, 21. Ocak 2010 19:04 #187

Ape Baran ewar bas, ji bona albuma te nü ez pir kefxasbum. ew denge teyen germ, bila timu tim li dine ware bisten...
ez beri hertisti jibona te zor sipas dikim u ti kilamen Hunermendeke Kurd u mezin Mahmut Baran ti ji mera anine ziman. Disa sipas ji bona te u Mahmut baran da.
Silaw u rez ape baran...

başa dön